Jdi na obsah Jdi na menu
 


I. SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM DVŮR KRÁLOVÉ 2016 V ZOO DK

  Bc. Blanka Žáčková ve spolupráci s doc.Ing. P.Bartákem,Ph.D. 

                                Kámen Ostroměř s.r.o. 

                                      

                                           organizovala

                

           SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM

 

                         

                            V ZOO DVŮR KRÁLOVÉ

 

                  od neděle 21.8. 2016 – úterý 30. 8. 2016

                                  

                        “CO ŘEKNE KÁMEN"

 

Záštitu nad celou akcí přijal hejtman Královéhradeckého kraje L. Franc.

 

Umění provází lidské společnosti již od nejstarších dob, vytváření či pozorování uměleckého díla ovlivňuje a obohacuje člověka. K porozumění umění je nezbytná výchova k umění. Vytvořením soch a jejich umístění v příjemném prostředí lze umění sdílet s druhými lidmi

 

   Pětice sochařů vytvářela před očima veřejnosti pět kamenných soch, které budou umístěny v ZOO a tím obohatí kulturní zážitek návštěvníků ZOO Dvůr Králové n. L. Svými díly pomohou rozvíjet estetické cítění a pozitivní myšlení široké veřejnosti.

Sochaři:

MgA. Jiří Němec, Jitka Kůsová, MgA. Václav Kyselka, Lukáš Řezníček a Blanka Žáčková

 

SPONZOŘI SOCHAŘSKÉHO SYMPOZIA:

Ve spolupráci s firmou Kámen Ostroměř s.r.o., která je ve všech směrech velmi významným sponzorem celé akce, bude pět sochařů z různých částí republiky vytvářet díla z pískovce pro ZOO Dvůr Králové. Kameny na sochy jsou sponzorským darem, stejně tak doprava kamenů.

 

Finanční podporu této akce poskytl Královéhradecký kraj ve výši 20000.- Kč. http://www.kr-kralovehradecky.cz/

 

Sponzorem této akce je i sama ZOO Dvůr Králové a.s., která poskytuje sochařům ubytování, zázemí i technickou výpomoc, která byla potřebná, důležitá a naprosto skvělá. Děkujeme.

 

Pivovar Tambor ze Dvora Králové zpříjemnil volný čas sochařů, posezením u jejich soudku lahodného moku, pohodu doladil i na vernisáži.

 

Děkujeme společnosti  RODOS V+J Teodoridis, s.r.o. za finanční podporu a milé přijetí a za příjemné  rodinné setkání na vernisáži společně s paní místostarostkou A. Jiřičkovou.

 

Mediálním partnerem této akce SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM DVŮR KRÁLOVÉ v ZOO DVŮR KRÁLOVÉ se stal informační portál Královédvorsko.cz

 

DĚKUJI, děkuji všem sponzorům za materiální, finanční a mediální pomoc.

Poděkování i za vstřícný přístup všem, kteří pomohli k úspěšnému průběhu této akce!

 

LOGA SPONZORŮ

 

logo_kamen-ostromer.png

 

 

 

 

 

kralovehradecky-kraj.gif

 

 

 

 

 

 

logo-zoo.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tambor_logo-copy.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14037548_850059441760732_657410265_o.jpg

 

 

 

 

Sbíječky utichly, první sympozium ve dvorské zoo ukázalo sochy divákům

  17:14aktualizováno  17:14
  •  
  •  
  •  
  •  
 
Sousoší žiraf, monumentální skulptura nosorožce i abstraktní sochy zdobí královédvorskou zoo. Prvního ročníku sochařského sympozia Co řekne kámen se zúčastnilo pět výtvarníků, kteří více než týden opracovávali obří pískovcové bloky.

Skulptury z prvního sochařského sympozia v Zoo Dvůr Králové. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Tvořit z ostroměřského pískovce začali umělci z různých koutů republiky minulou neděli. Až pětitunové balvany umístil před venkovní výběh orangutanů jeřáb. Plácek se proměnil ve staveniště, výtvarníci totiž kromě dlát a kladívek používali například hlučné flexy a sbíječky.

Před ostrým sluncem je chránily stanové přístřešky a také koruny stromů. Pracovali až 10 hodin denně. Na plac to měli jen pár kroků, po dobu konání sympozia totiž bydlí v protější Neumannově vile. Zoologickou zahradu vůbec neopouštějí, dokonce se zde i stravují.

Fotogalerie

„Nechali jsme si volné téma, proto se sympozium jmenuje Co řekne kámen. Sochy ale mají vztah k africké tematice,“ říká organizátorka festivalu pod širým nebem a zároveň aktivní účastnice Blanka Žáčková ze Dvora Králové nad Labem. Z třítunového pískovce tvarovala žirafy podle modelu z keramické hlíny.

Plzeňák Lukáš Řezníček na vedlejším pracovišti tvořil dílo zachycující návštěvníky zoologické zahrady - podobiznu matky s dítětem. Nosorožce modeloval akademický sochař Václav Kyselka. Pracoval podle skic a fotografií skutečných nosorožců stažených z internetu. Tělo je pouze symbolicky naznačené, dominantou vysoké skulptury je hlava.

„Zespoda udělám čep a celou sochu zapasuju do velké pískovcové desky,“ popisoval před dokončením Kyselka. Už ji měl vedle připravenou, stejně jako rohy, které k hlavě připevnil kovovým čepem. „Vypadá to jednoduše, ale nosorožec má docela atypickou hlavu. Oči jsou hodně nízko, tvaruje se to složitě,“ poznamenal.

Těžká technika šetřila čas, ale huntovala těla sochařů

Přímo jako na stavbě to vypadalo rovněž na posledních dvou pracovištích. Jiří Němec s respirátorem na obličeji flexou „krájel“ pět tun vážící kámen a do vzduchu rozvířil mračna prachu.

Horníka v lomu připomínala i Jitka Kůsová z Klášterce nad Ohří. V rukou měla pneumatické kladivo a pravidelnými údery odlamovala kusy pískovce. Neforemný kámen přetvářela do podoby ležaté osmičky. Její výtvor nese název Nekonečno. Za normálních okolností by autoři na soše pracovali několik týdnů až měsíců, v zoo na to měli jen něco přes týden. Sbíjecí kladiva práci výrazně urychlila.

Výtvarníci na prvním sochařském sympoziu v Zoo Dvůr Králové.
 

„V tak krátkém časovém úseku by se to bez této techniky nedalo dělat. Člověk se přitom ale sedře. Doma v ateliéru bych na takové soše pracovala klidně i tři měsíce,“ poznamenala Jitka Kůsová. Kromě přestávky na oběd sochaři pracovali téměř v kuse od devíti ráno do osmi večer.

„Je dobré, když občas přišel nějaký návštěvník zoo a ptal se. Mohli jsme svěsit ruce a na chvíli si odpočinout. V první chvíli se třeba zalekli, nevěděli, co se tady děje, protože jim to připomínalo staveniště,“ řekla sochařka. „Ti, co jsou tady ubytovaní, nás chodili ‚kontrolovat‘, jak pokračujeme,“ dodala s úsměvem její kolegyně Blanka Žáčková.

Všechny sochy zůstanou ve dvorské zoologické zahradě. Jaká místa v rozlehlém areálu ozdobí, zoo ještě nemá jasno. Sochařské sympozium se zde letos konalo poprvé. Organizátoři by z akce rádi udělali tradici a příští rok uspořádali další ročník.

Zdroj: http://hradec.idnes.cz/socharske-sympozium-v-zoo-dvur-kralove-fch-/hradec-zpravy.aspx?c=A160829_2269464_hradec-zpravy_the

Vernisáž soch v ZOO Dvůr Králové

Datum: 29.08.2016

Zveme vás na vernisáž kamenných soch s africkou tematikou, která se uskuteční v úterý 30. srpna v ZOO Dvůr Králové. Sochy vznikaly v rámci 1. sochařského sympozia s názvem "Co řekne kámen", přímo v zoo od 21. srpna pod rukama sochařů Jiřího Němce, Jitky Kůsové, Václava Kyselky, Lukáše Řezníčka a Blanky Žáčkové.

Během vernisáže budou sochy představeny a slavnostně věnovány královédvorské zahradě.

Kdy: úterý 30. srpna ve 14 hodin

Kde: vedle Neumannovy vily u venkovního výběhu orangutanů

Královédvorská zoo bude hostit 1. sochařské sympozium ve Dvoře Králové Redakce /
19.08.2016, Dvůr Králové nad Labem Od 21. srpna 2016 budou mít návštěvníci královédvorské zoo možnost dívat se nejen na africká zvířata, ale také sochařům pod ruce. Na 1. sochařské sympozium přijede do areálu zoo 5 sochařů z celé republiky, kteří z pískovce vytvoří sochy, které se stanou natrvalo součástí zoo. Celkem bude na místo konání u Neumannovy vily navezeno 22 tun kamene z Ostroměře. Pomocí tradičních majzlíků a palic, ale i novějších nástrojů v podobě úhlové brusky - flexy, bouracího kladiva a pneu kladiva zde budou vznikat sochy bez konkrétního zadání „Co kámen řekne“. I když je pravděpodobné, že vliv místa tvorby se na nápadech zřejmě projeví.Místní fandové navíc ani nebudou muset chodit do zoo, aby postup sochařů viděli - vzhledem k umístění pracovní plochy sochařů budou vidět i přes mříže z ulice Štefánikova u původního vchodu u zoo. Prosíme tímto diváky i návštěvníky zoo, aby v případě zájmu o nahlédnutí do této dílny dbali na svoji bezpečnost a vždy respektovali pokyny sochařů.
Účastníci 1. sochařského sympozia Dvůr Králové
MgA. Václav Kyselka Akademický sochař, vystudoval FaVU Brno, žije a pracuje v Křoví na Vysočině. Tvoří sochy, dřevěné skulptury, kamenné objekty, kompozitní materiál, kombinované techniky. Ve svých většinou dřevěných sochách pracuje s motivem spirál, schodů, soustředností a rotací. Účast na sympóziích nejen v Čechách, ale i na mezinárodní úrovni.
MgA. Jiří Němec Akademický sochař, ale také řezbář – pracuje se dřevem i kamenem, je rodák z Boleboře v okrese Chomutov. Sochařství vystudoval na VŠUP Praha. Své práce vystavoval např. v pražském Klementinu, v pražské botanické zahradě, v Chomutově v Luragu a jinde. Účast na mnoha sympoziích.
Jitka Kůsová Malířka a sochařka, žije a tvoří v Útočišti u Klášterce nad Ohří. Ve své práci se věnuje více výtvarným oborům. Pracuje s pískovcem, se dřevem, ale i s reprodukčními materiály jako jsou epoxidy a umělé kameny. Často k vyjádření použivá kresbu tuší, asfaltem, grafitem a grafiku, jmenovitě suchou jehlu. V repertoáru má i olejomalby s důrazem na figurální kresbu. Zúčastnila se více než 30 sochařských sympozií včetně zahraničí.
Lukáš Řezníček Mladý sochař, který zaměřuje svoji tvorbu na práci s kamenem a kovem. Vystudoval SPŠ v Hořicích. Atelier i galerii má ve Chválenicích na Plzeňsku. Již během studia se zúčastnil několika sympózií, výstav i soutěží.
¨Bc. Blanka Žáčková Civilní profesí pedagog, věnuje se  malbě a sochařství. Výtvarné techniky studovala u ak. malíře P. Bergra a na katedře výtvarného umění UJEP. Pod počátečním vedením akademického sochaře F. Bálka přišla i ke kameni. Pochází z Ústí nad Labem, sedm let žije ve Dvoře Králové n. L. Víc jak dvacet let účast na sochařských sympoziích.
Zdroj: http://www.kralovedvorsko.cz/co-se-deje/vystavy/v-kralovedvorske-zoo-probehne-v-nedeli-otevreni-1-socharskeho-sympozia-ve-dvore.html
© Královédvorsko.cz
 

Královédvorskou zoo zdobí kamenné sochy zvířat

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Co řekne kámen? Výstižný název neslo 1. sochařské sympozium, které se v uplynulých dnech konalo v Zoo Dvůr Králové a skončilo slavnostní vernisáží v úterý vedle Neumannovy vily u venkovního výběhu orangutanů.

31.8.2016
SDÍLEJ:
Sochařské sympózium v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem.

Sochařské sympózium v Zoologické zahradě Dvůr Králové nad Labem.Foto: Deník/ Michal Fanta

Pětice sochařů přímo v zahradě vytvářela před očima veřejnosti kamenné sochy s africkou tématikou, které umělci včera slavnostně věnovali právě královédvorské zoo. Jiří Němec, Jitka Kůsová, Václav Kyselka, Lukáš Řezníček a Blanka Žáčková opracovávali pískovcové kameny z Ostroměře. Vytvořili jak sochy zvířat, tak postavy či abstrakce a mezi nové dekorace zahrady tak patří nosorožec nebo propletené hlavy žiraf. Artefakt s názvem Pod tlakem, který znázorňuje hlavu nosorožce, při této příležitosti vytvořil sochař Václav Kyselka (na snímku).

Sochařské sympozium (MUDK)

Sochařské sympozium
Místo konání: Areál ZOO
Datum konání: 21.8.2016 až 30.8.2016
Tematická kategorie: Výtvarné umění
Více informací na: www.sympoziumdvurkralove.cz

Podrobný popis:

Bc. Blanka Žáčková ve spolupráci s Kámen Ostroměř s.r.o. organizuje Sochařské Sympozium "Co řekne kámen".

Sochaře Jitku Kůsovou, Lukáše Řezníčka, MgA. Václava Kyselku, MgA. Jiřího Němce a Blanku Žáčkovou můžete po čas sympozia sledovat při práci na sochách v ZOO Dvůr Králové.

Vernisáž 30.8.2016 ve 14:00 hodin.

Akce je finančně podpořena Královéhradeckým krajem.

http://www.dvurkralove.cz/redakce/index.php?rok=2016&mesic=8&den=26&lanG=cs&detail=7440&subakce=events&xuser=

 

Sochařské sympozium ve Dvoře Králové

Místo konání: Zoologická zahrada Dvůr Králové, Štefánikova 1029, Dvůr Králové nad Labem, 544 01
Datum konání: 21.8.2016 až 30.8.2016 od 14:00 hodin
Charakter akce: Regionální
Typ akce: Jiný typ akce
Tematická kategorie: Výtvarné umění - sochařství
Více informací na: www.sympoziumdvurkralove.estranky.cz
Anotace: Co řekne kámen

Podrobný popis:

Pětice sochařů bude po deset dní přímo v zoo vytvářet před očima veřejnosti pět kamenných soch s africkou tematikou. Sochy budou poslední den sympozia slavnostně věnovány královédvorské zahradě. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a za spolupráce ZOO Dvůr Králové a společnosti Kámen Ostroměř.

Práci sochařů mohou návštěvníci pozorovat každý den za příznivého počasí vedle Neumannovy vily u venkovního výběhu orangutanů.

Sochaři:
MgA. Jiří Němec, Jitka Kůsová, MgA. Václav Kyselka, Lukáš Řezníček a Blanka Žáčková
V ZOO Dvůr Králové začalo v neděli 21. srpna 1. sochařské sympozium s názvem "Co řekne kámen", které potrvá do úterý 30. srpna, kdy bude zakončeno slavnostní dernisáží.

Pětice sochařů bude po deset dní přímo v zoo vytvářet před očima veřejnosti pět kamenných soch s africkou tematikou. Sochy budou poslední den sympozia slavnostně věnovány královédvorské zahradě. Akce probíhá pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje Lubomíra France a za spolupráce společnosti Kámen Ostroměř.

Práci sochařů mohou návštěvníci pozorovat každý den za příznivého počasí vedle Neumannovy vily u venkovního výběhu orangutanů.

Sochaři: Jiří Němec, Jitka Kůsová, Václav Kyselka, Lukáš Řezníček, Blanka Žáčková Foto: Blanka Žáčková

http://www.zoodvurkralove.cz/cs/novinky/4394-odstavec-1--socharske-sympozium-v-zoo-dvur-kralove/

Zdroj: http://hradecky.denik.cz/z-regionu/kralovedvorskou-zoo-zdobi-kamenne-sochy-zvirat-20160831.html

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář