Jdi na obsah Jdi na menu
 


II. SOCHAŘSKÉ SYMPOZIUM 2017 V ZOO DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

 

​"II Sochařské sympozium" 

2017

 

​SYMPOZIUM ZAŠTÍTIL

HEJTMAN KRÁLOVÉHRADECKÉHO KRAJE

téma

​   " MAGICKÁ AFRIKA" 

 

sympozium  proběhlo od 3.8.2017 - 13.8.2017

 

 

 

 

 

 

SPONZOR SOCHAŘSKÉHO SYMPOZIA 2017:

 

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM a. s.
  
 logo-zoo.jpg

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

kralovehradecky-kraj.jpg

 

KÁMEN OSTROMĚŘ s. r. o.

 

logo_kamen-ostromer.png

 

 

                       

 

MĚSTO DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM

 

logodk-transparent.png

2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové

2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr KrálovéPublikováno: 17. 8. 2017

Od 3. do 13. srpna 2017 probíhalo v ZOO Dvůr Králové 2. sochařské sympozium s názvem „Tajemná Afrika“.

Pětice sochařů přímo v ZOO před očima návštěvníků vytesala čtyři kamenné sochy s africkou tematikou. Sochy byly poslední den sympozia slavnostně věnovány královédvorské zoologické zahradě.

Sympozia se zúčastnila i Maudy Muhoni – zimbabwská sochařka, která po dobu letních prázdnin v ZOO tesá sochy a vede sochařské workshopy pro veřejnost. Socha s názvem „Mama Africa“ byla její první práce v pískovci, protože sochaři v Zimbabwe tesají sochy takřka výhradně z hadce.

2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové

Další sochaři, kteří se sympozia zúčastnili byly Jitka Kusová, Ota Černý, Ivana Černá a Blanka Žáčková. http://africkesochy.cz/2-socharske-sympozium-v-zoo-dvur-kralove/

 
 

2. sochařské sympozium v ZOO Dvůr Králové

zoo sympozium
Místo konání: V Zoo Dvůr Králové byla zahájena podzimní sezona
Datum konání: 3.8.2017 až 13.8.2017
Charakter akce: Místní
Typ akce: Výstava
Tematická kategorie: Výtvarné umění - sochařství
Více informací na: http://www.umenivsem.eu/
Anotace: V ZOO Dvůr Králové začne ve čtvrtek 3. srpna pod záštitou hejtmana Královéhradeckého kraje 2. sochařské sympozium s názvem "Tajemná Afrika", které potrvá do neděle 13. srpna, kdy bude ve 14 hodin zakončeno slavnostní dernisáží.

Podrobný popis:

Pětice sochařů bude po jedenáct dní přímo v zoo vytvářet před očima veřejnosti čtyři kamenné sochy s africkou tematikou. Sochy budou poslední den sympozia slavnostně věnovány královédvorské zahradě. Akce probíhá pod vedením spolku UMĚNÍ VŠEM za přispění sponzorů: ZOO Dvůr Králové, Královéhradecký kraj, město Dvůr Králové nad Labem, Kámen Ostroměř s.r.o.
Práci sochařů mohou návštěvníci pozorovat každý den za příznivého počasí u amfiteátru zoo za výběhem plameňáků.

Sochaři: Jitka Kusová, Klášterec nad Ohří - Tajemná Afrika
Ota Černý a Ivana Černá, Dvůr Králové nad Labem - Historie Afriky
Maudy Muhoni, Zimbabwe - Kouzlo africké ženy
Blanka Žáčková, Dvůr Králové nad Labem - Kouzlo Zimbabwe http://www.podkrkonosi.eu/dre-cs/10837-2-socharske-sympozium-v-zoo-dvur-kralove.html

Sochaři ve dvorské zoo tvoří magickou Afriku

Královéhradecko, Dvůr Králové nad Labem - Magická Afrika. Takové zadání si určila pětice sochařů, kteří se již několik dní za amfiteátrem v zoo ohánějí všemožným náčiním při tvorbě čtyř monumentů z pískovce. 

7.8.2017
SDÍLEJ:
Sochaři ve dvorské zoo tvoří magickou Afriku.
 

Sochaři ve dvorské zoo tvoří magickou Afriku.Foto: Deník/Jana Mudrová

Sochařské sympozium, jehož druhý ročník podtrhuje letní žhavou atmosféru v zahradě, odstartovalo ve čtvrtek. O víkendu zoo doslova zaplavili návštěvníci, a tak jim práce sochařů zpestřila prohlídku.

Nově vzniklý spolek Umění všem spojuje sochaře, kteří chtějí předat zoo svá díla. Sympozium podporuje řada subjektů, včetně královéhradeckého hejtmana. „Kámen jsme získali se slevou od sponzorů z Ostroměře, finanční příspěvky uvolnily Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Sochy zůstanou v zoologické zahradě, stejně jako ty, které tady sochaři vytvářeli už v loňském roce,“ říká předsedkyně spolku Blanka Žáčková, která je jednou z pěti tvůrců, tesajících letos do kamene.

„Vybrala jsem si symbol Zimbabwe, tedy mystického ptáka, který bude umístěný na vrcholu sloupu,“ přibližuje své vize autorka. Mystický pták, který skutečně zdobí vlajku Zimbabwe, už je připraven.

Práce v horkém počasí není jednoduchá, většinu autorů zastupují ženy. Přesto zručně s vervou opracovávají poměrně tvrdý pískovec. Pod jejich rukama se sice odlupuje jako máslo, ale sochařina je dřina a hodně se kolem práší.

 Další z autorek, sochařka Jitka Kůsová z Klášterce nad Ohří, opracovává kámen zase trochu jinak. „Vytvářím zahalenou africkou ženu, s přemýšlivým výrazem v tváři,“ prozrazuje umělecký nápad profesionálka, jejíž kámen se už začíná měnit do požadované podoby.

Také Ivana a Ota Černí (matka se synem) už mají kus své autorské práce v zoo za sebou. „Tvoříme obrys afrického kontinentu, uprostřed, v průhledu monumentu bude stylizovaná africká tvář, maska. Strukturu kamene chceme pojmout jako textilní design, typický pro dekorování v jednom kmeni,“ říká Ivana Černá. Africký život divákům nejvěrněji může přiblížit v zoo již dobře známá sochařka ze Zimbabwe Maudi Muhony, kterou čeští tvůrci pozvali, aby se jejich projektu v zoo zúčastnila. 

Pestrobarevnost jižního kontinentu láká umělce z různých oblastí. „Pro mě je zajímavá i mentalita Afričanů. Země má sice bohaté zdroje, ale kolonizátoři ji okradli. Lidé jsou tam strašně chudí a přitom jsou veselí, pozitivní, dokáží se radovat a předávat ostatním energii,“ říká Jitka Kůsová.

Její slova si mohou návštěvníci potvrdit třeba právě u usměvavé Maudi Muhony ze Zimbabwe. Ve dvorské zoo je jako doma. Už několikátou sezonu vždy celé léto učí zájemce o sochařinu přímo v areálu zahrady. „Jezdím sem moc ráda a práce mě baví. Doma v Zimbabwe mám syna, moje rodina žije na vesnici, ale pracuji tam v uměleckém ateliéru jako sochařka také. Zároveň pomáhám v nemocnici, kde jsou hodně pacienti, trpící malárií,“ popisuje svůj život sympatická Afričanka.

Když je ve Dvoře Králové, po domově se jí ani nestýská. „V dnešní době, kdy máme k dispozici facebook a skype, jsem denně s rodinou v kontaktu. Takže je to jednoduché,“ usmívá se Maudi. Všechna díla, která sochaři vytvoří, mají být představena při dernisáži, která se uskuteční v neděli 13. srpna přímo v zoo. Při ní autoři své monumenty zástupcům zoologické zahrady předají.

Autor: Jana Mudrová http://hradecky.denik.cz/z-regionu/sochari-ve-dvorske-zoo-tvori-magickou-afriku-20170806.html

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář